1121. Gianfranco Ferré, ensemble, skjorta, kjol

Objektsbeskrivning
GIANFRANCO FERRÉ, ensemble, bestående av vid dräktjacka och kjol, lavendellila mocca, acetatfodrad, etikettmärkt GIANFRANCO FERRE MADE IN ITALY, dräktjacka, rynkad mot midjelinning, linning med hällor i sidorna, nätt axelvadd, enligt etikett storlek 42, 4, mått: övervidd 100 cm, midjevidd 80 cm, axel/ärm 75 cm, vidd i ärm i nederkant 46 cm, ryggbredd 51 cm, hellängd mitt bak 49 cm, kjol, rundskuren modell, toreadormidja, mått: midjevidd 70 cm, höftvidd 82 cm, längd mitt fram 104 cm, vidd i kjol i nederkant 560 cm, längd mitt bak 109 cm, blixtlås mitt fram 28 cm; smärre slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida