1111. Chanel, Paris, aftonklänning, våren 1997, bläckblå

Objektsbeskrivning
CHANEL, Paris, aftonklänning, våren 1997, bläckblå, komposition 100 % viskos, draperat omlott mitt fram, ringad bak till midja, draperat skärp bak, dekorativa monogramprydda knappar i sidan, fodrad med japonsiden, etikettmärkt CHANEL BOUTIQUE, MADE IN FRANCE FABRIQUE EN FRANCE, 97P, P07489V05507, AB728, 40, enligt etikett storlek 40, mått: övervidd 82 cm, midjevidd 68 cm, höftvidd 86 cm, stuss 92 cm, kjollängd mitt bak 107 cm, dolt blixtlås mitt bak 22 cm; obetydligt slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida