1109. Chanel, Paris, klänning, gråmelerad ull, spandex

Objektsbeskrivning
CHANEL, Paris, klänning, gråmelerad ull och spandex, 1920-tals inspirerad, kantad i svart silkesviscose, dekorativa monogramprydda knappar i gulmetall, plisserad kjol, etikettmärkt CHANEL BOUTIQUE, mått: övervidd 96 cm, midjevidd 84 cm, höftvidd 98 cm, stuss 101 cm, axel/ärm 15/74 cm, ryggbredd 38 cm, hellängd mitt bak 86 cm; smärre slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida