1107. Chanel, Paris, ensemble, kappa, klänning, 2004

Objektsbeskrivning
CHANEL, Paris, ensemble, bestående av kappa och klänning, hösten 2004, svart och vit cashmere,1920-tals inspirerad, rak modell, fullyfashion stickad, etikettmärkt CHANEL, MADE IN UNITED KINGDOM FABRIQUÉ AU ROYAUME-UNI, 04A, P24406W03385, B2580, 36, enligt etikett storlek 36, tillhörande galge i original, kappa, 4 st. fickor mitt fram, dekorativa monogramprydda knappar i oxiderad metall vid ärmsluten, mått: övervidd 80 cm, midjevidd 78 cm, höftvidd 80 cm, stuss 84 cm, axel/ärm 9/73 cm, ryggbredd 33 cm, hellängd mitt bak 91 cm, klänning, dekorativt knyt i halsen, 2 st. fickor mitt fram, mått: övervidd 78 cm, midjevidd 72 cm, höftvidd 76 cm, stuss 84 cm, axel 13 cm, ryggbredd 32 cm, hellängd mitt bak 94 cm; smärre slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida
HISTORIK: Bars i Berlin den 22 spetember 2004 till framträdandet av The Sun Will Shine Again med Deep Purples Jon Lord