1105. Chanel, Paris, kavaj

Objektsbeskrivning
CHANEL, Paris, kavaj, svart mekaniskt vävd ull, figursydd, 2 st. fickor mitt fram, knappar med dekorativa monogram, nätt axelvadd, fodrad med jacquardvävd crêpesatin mönstrad med invävda monogram, klassiskt påsydd länk i oxiderad metall i nederkant, etikettmärkt CHANEL BOUTIQUE, mått: övervidd 90 cm, midjevidd 82 cm, höftvidd 92 cm, nedrekant 106 cm, axel/ärm 12/74 cm, ryggbredd 38 cm, hellängd mitt bak 66 cm; obetydligt slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida