1103. Chanel, Paris, dräktjacka, bläckblå

Objektsbeskrivning
CHANEL, Paris, aftonjacka, vävd med svarta och blåa trådar - changé - siden, figursydd, 2 st. fickor mitt fram, dekorativa knappar i gulmetall, nätt axelvadd, fodrad med japonsiden mönstrad med invävda monogram, etikettmärkt CHANEL BOUTIQUE, svensk stl 38/40, mått: övervidd 90 cm, midjevidd 80 cm, höftvidd 92 cm, axel/ärm 12/83 cm, ryggbredd 38 cm, hellängd mitt bak 53 cm; obetydligt slitage
PROVENIENS: Anni-Frid Lyngstad Reuss/Frida