1089. Leja, Stockholm, aftonkappa, 1930-tal

Objektsbeskrivning
LEJA, Stockholm, aftonkappa, 1930-tal, svart silkesammet, dubblerad på bomullschintz, puffärm, fodrad med crêpesatin, handsydd, etikettmärkt leja modesalonger norrmalmstorg stockholm, mått: övervidd 92 cm, midjevidd 82 cm, stuss 94 cm, axel/ärm 14/79 cm, ryggbredd 35 cm, hellängd mitt bak 116 cm; smärre slitage