1087. Aftonklänning, enligt uppgift Leja, Stockholm

Objektsbeskrivning
AFTONKLÄNNING, enligt uppgift Leja, Stockholm, 1950-tal, violetta syréner på svart botten, acetat, draperat liv, kjol med lagda veck, axelbandslös, korsetterat liv, acetatfodrad, mått: övervidd 90 cm, midjevidd 66 cm, kjollängd mitt fram 109 cm, kjollängd mitt bak 119 cm, handpiquerat blixtlås mitt bak 36 cm; obetydligt slitage