1085. Balmain, Paris, dräkt

Objektsbeskrivning
BALMAIN, Paris, dräkt, bestående av dräktjacka och kjol, sent 1950-tal, grå ull, tyg från Rodier, acetatfodrad, enligt etikett storlek 40, dräktjacka, etikettmärkt PIERRE BALMAIN Ready to wear by Torella, sydd på licens, mått: övervidd 94 cm, midjevidd 90 cm, höft 100 cm, axel/ärm 13/60 cm, ryggbredd 41 cm, hellängd mitt bak 58 cm, kjol, mått: midjevidd 60 cm, höft 94 cm, stuss 98 cm, hellängd mitt bak 63 cm, blixtlås i sidan 17 cm; slitage, omsydd kjol