1083. Louis Feraud, Paris, ensemble, kappa, klänning

Objektsbeskrivning
LOUIS FERAUD, Paris, ensemble, bestående av kappa och klänning, 1960-tal, ceriserosa thaisiden, acetatfodrad, kappa, dekorativa knappar, etikettmärkt Louis Feraud at Rembrandt 10, licenstillverkad för Rembrandt i England, mått: övervidd 96 cm, stuss 112 cm, axel/ärm 10/67 cm, ryggbredd 38 cm, hellängd mitt bak 87,5 cm, klänning, rak modell, mått: övervidd 92 cm, midjevidd 88 cm, stuss 100 cm, ryggbredd 34 cm, hellängd mitt bak 85 cm, blixtlås mitt bak 54 cm; smärre slitage