1081. Leja, Stockholm, kimonokappa, sent 1950-tal

Objektsbeskrivning
LEJA, Stockholm, kimonokappa, sent 1950-tal, kanelfärgad helsidenduchesse, dekorativa spännen beströdda med Swarovskikristaller, kimonoärm, acetatfodrad, etikettmärkt Leja STOCKHOLM, uppskattad svensk stl 44, mått: övervidd 116 cm, kimonoärm 67 cm, hellängd mitt bak 105 cm, slitsar i sidorna 33 cm; obetydligt slitage