1080. Klänning, 1920-tal, helsidenchiffong

Objektsbeskrivning
KLÄNNING, 1920-tal, pastellfärgad mönstrad helsidenchiffong, tillhörande underklänning från 1950-talet i nyloncharmeuse, mått: övervidd 80 cm, midjevidd 80 cm, stuss 84 cm, kjollängd mitt bak 108 cm; smärre slitage