1076. Emilio Pucci, Florens, aftonklänning, 1960-tal

Objektsbeskrivning
EMILIO PUCCI, Florens, aftonklänning, 1960-tal, grafiskt mönstrad bomullssammet, acetatfodrad, ateljésydd, etikettmärkt Emilio Pucci FLORENCE - ITALY, NK - BOUTIQUE IMPORT, enligt etikett storlek 8, mått: övervidd 74 cm, midjevidd 66 cm, höft 86 cm, stuss 94 cm, kjollängd mitt bak 102 cm, handpiquerat blixtlås i sidan 43 cm; smärre slitage