1068. Christian Dior, Paris, ensemble, tidigt 1960-tal

Objektsbeskrivning
CHRISTIAN DIOR, Paris, ensemble, bestående av smokingklänning med bolero, tidigt 1960-tal, svart ullblandning, axelbandslös klänning med korsetterat liv, acetatfodrad, etikettmärkt NK Boutique, omsydd från stl 14 till stl 10, mått: övervidd 70 cm, under byst 66 cm, midjevidd 68 cm, stuss 88 cm, rygglängd bak 15 cm, kjollängd mitt bak 79 cm, blixtlås och hakor och hyskor mitt bak 41 cm, bolero, fodrad med crêpe, etikettmärkt Christian Dior-Europe MANUFACTURÉ PAR Christian Dior Export 18082, enligt etikett storlek 14, mått: övervidd 40 cm, ryggbredd 36 cm; smärre slitage, omsydd klänning