1067. Christian Dior, Paris, aftonensemble, 1970-tal

Objektsbeskrivning
CHRISTIAN DIOR, Paris, aftonensemble, bestående av klänning med halterneck och jacka, 1970-tal, moccafärgad, klänning, liv med bruna snörmakerier på botten av en helsidenorganza, fodrat med japonsiden, lätt rynkad kjol med två lager helsidenorganza på styv tyll, dekorativa snörmakerier i nederkant, acetatfodrad, ateljésydd, mått: övervidd 80 cm, midjevidd 68 cm, kjollängd mitt bak 100 cm, blixtlås i sidan 34 cm, jacka, bruna snörmakerier på botten av en helsidenorganza, rygg i zibelinsiden, stråveck vid axelsöm, dekorativa filigranknappar vid ärmsluten, acetatfodrad, etikettmärkt Christian Dior BOUTIQUE 60979, mått: övervidd 88 cm, midjevidd 80 cm, axel/ärm 15/77 cm, ryggbredd 38 cm, livlängd mitt bak 39,5 cm; obetydligt slitage