6078. Mannerheim-Sparre Bröllopsresan 1945

Objektsbeskrivning
MANNERHEIM-SPARRE, EVA. Bröllopsresan. Beskrivning av en resa i Fjärrkarelen sommaren 1893. Stockholm (Konstvärlden) 1945.

4:o (ca 242x195 mm). 10 signerade etsningar Loius Sparre (alla) o. text lösa i omslag.
Originalkartong av halvpergament, rikt guldornerad rygg. Marmorerad pergamentskodd kassett, lätt nött. Upplaga tryckt i 180 nr. ex., detta nr 5.

Bokens typografi och red. av Otto G. Carlsund.