Böcker, Kartor & Handskrifter
21 november, kl 13, 2017

Bläddra i vår katalog med highlight från katalogen här

Bläddra i vår katalog med highlights från Löwendahl, China Illustrata Nova, Supplement här

Skriv ut katalogen (utan bilder):  Till PDF

Vid den kommande auktionen över rara böcker den 21 november har vi fått förtroendet att auktionera ut delar av antikvariatsbokhandlaren Björn Löwendahls (1941-2013) intressanta samling äldre böcker, kartor och manuskript rörande Kina och angränsande länder.

Samtliga nummer i hans välkända katalog "China Illustrata Nova. Supplement" (2012), kommer att auktioneras ut på Nybrogatan 32. Bland annat kan nämnas: L'estat present de la Chine, en figures, av Bouvet, med 43 graverade planscher (1697), Plinius Secundus, Historia naturalis, tryckt i Rom 1473, och Museum Wormianum, Amsterdam, 1745.

I auktionen ingår även många andra intressanta verk, exempelvis det vackra och mycket rara verket ”Klänge” av Vasilij Kandinsky, publicerat 1913, Le Brun (Bruyn), Voyages... par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Orientales... 1718, och Delisles Russicher Atlas med 22 graverade kartor, tryckta 1745. Där finns även två akvareller av Wilhelm Carpelan, ett dokument signerat Erik XIV samt en signerad originalupplaga av Pippi Långstrump.

För mer information, kontakta våra specialister
Katharina Fahlstedt: 08-453 67 49 • katharina.fahlstedt@auktionsverket.se
Hans Larsson: 08-453 67 47 • hans.larsson@auktionsverket.se

Avhämtning av föremål
Föremål inropade på Böcker, Kartor & Handskrifter ska avhämtas på ­Nybrogatan 32 senast torsdag 23 november. Den 24 november är utlämningen stängd. Fr.o.m. den 27 november kan föremålen hämtas på Magasin 5, Frihamnen, Palermogatan 19 (öppet mån-fre 10-18, lör 10-16). Efter den 11 december tillkommer förvaringsavgift med 50 kr/dag och ­föremål (100 kr/dag för skrymmande föremål).
Medtag legitimation samt eventuell fullmakt vid uthämtning.

Lägg till i kalender

1-20 av 466