6498. Hartmanns vy över Stockholm från 1600-talet

Objektsbeskrivning
STOCKHOLM FRÅN DROTTNING KRISTINAS TID.
HARTMANN, WOLFFGANG. Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm. Utan ort och år (ca 1650, senare avdrag från 1800-talet).

Graverad vy över Stockholm med litet porträtt av drottning Kristina i oval under rubriken (tillsammans med putti som blåser "Vivat Christina" ur romersk tuba), riksvapnet och Stockholms sigill. Tryckt på tunt papper, planschen ihopsatt av två blad, mått totalt ca 447x774 mm. Fint uppfodrad på papper av Arvid Hedbergs bokbinderi (1900-talets mitt), troligen även tvättad. På holländskt "Honig-papper", avdrag från 1800-talet. Ramad med syrafri baksida och med skyddspapper under befintlig passepartout.

Östman, Förteckning över Stockholmsbilder II, nr 111, fig. 17 (ur St. Eriks årsbok 1914, s. 99-103).
Wolffgang Hartman (född i början på 1600-talet, död 1663), kopparstickare, härstammar sannolikt från Danzig, verkade i Stockholm 1643-47.
Utsikt från Kastellholmen med "Thet konungzlige ammiralitetet" på Skeppsholmen i förgrunden, Gamla Stan med Skeppsbron, slottet Tre Kronor, Bollhuset, Riddarholmskyrkan, Tyska kyrkan och St. Nicklas kyrka, "Söder staden" med Rusche Bodar (=nuvarande Ryssgården) och Maria Magdalena kyrka samt "Norre staden" med St. Jacobs kyrka.