6684. Dockteater, 1800-tal

Objektsbeskrivning
DOCKTEATER, 1800-talets mitt. 62 kolorerade litograferade bakgrunder (naturmotiv, slott, andra hus, miljöer med mera) på 31 blad, bildyta ca 280x330, totalyta ca 280x400. Monterade på kartong med motiv på båda sidorna. +
Kolorerade litograferade figurer sorterade i papperspåsar enligt följande: Hvita frun (12); Prinsessan Snöhvit (14); Maria Stuart (15); Om den tappre lille skräddaren (15); Tzar und Zimmermann (15); Askungen (15); Den lilla skogsflickan (19); Johanna af Orleans (15); Karin från Heilbron (15). Enstaka defekter, tillskrifter på figurernas baksida om vilken pjäs (ofta på tyska) och figurens namn i pjäsen. Samt en originalask med kolorerade militärfigurer (tysk tillverkning), 10 enheter med mellan 3 och 6 figurer i varje.