6682. Erik af Edholms visitkortssamling

Objektsbeskrivning
VISITKORTSSAMLING. Erik af Edholms samling av ca 5000 visitkort från i huvudsak 1860-70-talet. Där finns bl.a. några kungligheter, adel, kulturpersonligheter och utländska namn, bl.a. politiker. Flera dubbletter, några visitkort även skrivna för hand. Ett senare handskrivet index medföljer, där alla efternamn är uppräknade (ca 1000 st).
Korten är förvarade i en svart samtida låda i två etage, varje etage har 12 mindre fack i bokstavsordning (mått 50 x 25 x 15 cm.). Lådan delvis nött och med skador. Visitkorten delvis något nötta och med veck, smärre skador. 12 stycken upplimmade på karton.
Samlingen är sammanställd av Erik af Edholm, förste hovmarskalk hos Karl XV. Flertalet av korten mottogs under Karl XV:s kröningsresa 1861 och andra resor med kungen, men det finns även kort som förmodligen kommit till samlingen senare. Kungen kröntes 1860 och gjorde påföljande år flera resor till bl.a. Norge, Tyskland, England och Frankrike.

Visitkort av bl.a.: Karl XV, Henri Bernadotte, Friherrinan Lagerbielke, Henrik Ibsen, Le Prince Karadja Pacha, Simon Sachs, Gunnar Wennerberg. Carl Snoilsky, C. D. af Wirsén, Hazelius, Suchtelen, statsminister Gram, greve Posse, August Seippel, Mathilsa Flygare, Rittmeister Schultz, Friherrinan C. Adelsvärd, Marquis of Londonderry, Ehrenborg, Flach, Fleetwood,
Proveniens: Erik af Edholm (1817-1897), militär, hovman, direktör för Kungliga hovkapellet och chef för Kungliga Operan och Kungliga Dramatiska Teatern. Han blev 1859 adjutant hos Karl XV och följde bl.a. med kungen och andra till Europa.