6675. Persisk handskrift

Objektsbeskrivning
PERSISK HANDSKRIFT. Persisk bönbok, omfattar 236 blad. Troligen tidigt 1800-tal.

Tusch på vaxat papper, text i svart med "punkter" i guld inom ram i olika färger. Bladen uppklistrade på olikfärgade kartonger. Två dubbelsidiga titelblad med ram, i rött, lila och guld (något nött med vissa förluster i inre marginal). Totalyta 150x87, textyta ca 110x60.
Samtida band med lackade pärmar med blomsterdekor, delvis nött, pärmar delvis lösa, blekt och nött skinnrygg, röda snitt. Något småfläckad och solkad, några blad med lagningar och smårevor i marginalen, eftersättsbladet löst.
Enligt bifogad notering är det en "Hafiz' Divan (eller del därav), daterad A. H. 1217 = 1802 (?), från Persien eller Turkiet".
Foto.