6015. Intressant kulturhistoria

Objektsbeskrivning
Kongl. Vitterhets Historie och Antiquitets Academiens handlingar. I-VII (mer utkom). 1789-1802.

8:o. 1 utvikbar tryckt tabell, 6 delvis utvikbara graverade planscher (alla?).
Ljusbruna marmorerade senare (mitten av 1800-talet) hfrbd, guldornerade ryggar m. mörkröda o. gröna ryggtitelfält. Enstaka brunfläckar. 7 vol.

Proveniens: Familjen von Celsing, Biby.