6198. Cirkusaffischer från sent 1800-tal

Objektsbeskrivning
CIRKUSAFFISCHER (ca 30 st). C. F. Lindström. En stor Konst-Representation under benämning af Kabyler-Karneval...Wexjö (J. P. Lönnegren) 1855.
Litograferad plansch i färg, ca 340x520 mm. Vikt, några smårevor i marginalen, något småfläckad.
Tillsammans med 8 andra affischer i mindre format, ca 470x160 mm, övriga dubbletter. Delvis med vissa skador och revor. Ca 30 st. Foto.

Omfattar: Cirkus Madigan (1897), Cirkus Salamonsky (1870), Cirkus Möller (1897), Cirkus Tanti (1898?), Stockholms-Cirkus Tanti (1898), Cirkus Leonard (1877), Cirkus Schumann (1881).