6006. Svenska exlibris

Objektsbeskrivning
EXLIBRIS (7). Samling exlibris, ca 290 st äldre (1700-1800-tal) kungliga och adliga, monterade på kartong med uppgifter om ägare. + D:o, ca 180 st äldre (1700-1900-tal) "vanliga" personer monterade på kartong med uppgifter om ägare. + D:o, ca 110 st äldre (huvudsakligen 1800-tal) monogramstämplar m.m., monterade på kartong med delvisa uppgifter om ägare.+ Pärmexlibris, ca 90 st, delvis kungliga, de flesta skurna från pärmar, 1700-1900-tal, monterade på kartong med delvisa uppgifter om ägare. I 7 pärmar och ett kuvert.

Bland annat Gustav III "Bibliotheque Du Spectacle François du Roi".
Ur Börje Börjessons samling.