6. Carl Hörvik, hörnbord, 1920-tal

Objektsbeskrivning
CARL HÖRVIK, hörnbord, Swedish Grace, 1920-tal, fanerat med jakaranda och rot, två kannelerade ben av försilvrad metall, dold låda i sargen, höjd 74, längd 73, djup 53 cm; smärre slitage

HISTORIK
Carl Hörvik (1882-1954) tillhör en av de stora arkitekterna som var verksam vid 1900-talets första del. Han studerade vid Tekniska Högskolan i Stockholm och utexaminderades som arkitekt 1909.Hans första antsällning var som L. I. Wahlman medhjälpare vid arbetet med Engelbrektskyrkan. Under åren 1911 - 1913 studerade och arbetade Carl i Storbritanien och USA. När han återvände kom han mest att arbeta med stadsplaner, byggnader och möbleringar. Han kom att inreda Röhsska museet i Göteborg (1916) . Några år senare kom han vid Verkstadens utställning på Liljevalchs 1920 att ställa ut möbler i björk med rygg och sits i rottning. Rummet fick ett av de högsta betygen på denna utställning. På Göteborgsutställnigen 1923 kom han att ställa ut möbler, där inredde han en färgstark hall. På Parisutställningen 1925 belönades han med Grand Prix för sina möbler i en tjugotalklassicistisk stil som tillverkades av Nordiska kompaniet. Han arbetade också som byggnadsarktiekt och ritade sex hus för Äppelvikens bygge och bo 1926. Han var en av de 14 arkitekterna som av tävlingsjuryn utvaldes att utställa hyreshus och egna hem på Stockholms utställnigen 1930. Under 1930-talet fortsatte Hörvik att rita möbler jämsides med olika bostäder och hyreshus. Det var en mängd privata som offentliga beställare, såsom residensen i bl,a Umeå, Kalmar, Kristianstad och Halmstad. Svenska studenhemmet i Paris (1931), Nynäs kuranstalt (1933-34). Bland betydande uppdragsgivare märks också Nordiska Kompaniet - vars verkstäder tillverkade många av hans utstälningsmöbler - samt Hyresgästernas Möbelaffär, Hantverksföreningen i både Stockholm (1933-37), Göteborg och Malmö. Pressad av lågkonjunkturen tog Hörvik 1937 anställning vid Kunglig Flygförvaltningens arkitektkontor.Carl Hörvik avled 1954 i Stockholm.