401. Gert Marcus,

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GERT MARCUS
1914-2008
Di-edersekvensen
Signerade och daterade GM -67. fyra st skulpturer i bemålad plåt, höjd 71 / 52 / 37 / 25 cm.
(4)

PROVENIENS
Konstnärens familj
Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2013, katalognummer 1002, 1003, 1034, 1056
därefter i privat samling, Bryssel