392. Vera Frisén oljemålning

Droit de suite

Objektsbeskrivning
VERA FRISÉN
1910-1990
Myrlandskap
Signerad Frisén. Olja på pannå, 38 x 58 cm.

Vera Frisén ställde ut på Svensk-Franska konstgalleriet 1938 där hon uppmärksammades för sina utsökta blyertsteckningar. Hon hade sin första separatutställning 1941 på Galleri Färg och Form i Stockholm, där hon bl.a. hyllades som en svensk Schjerfbeck. Vera Frisén ställde bara ut någon enstaka gång efter detta och drog sig istället undan offentlighetens ljus. Enligt hennes egna anteckningar strävade hon efter att återge naturen så rent och sant som möjligt, att "blottlägga naturens sanning". Denna strävan lyser med all önskvärdhet igenom i auktionens utrop.

Utställningar
Thielska Galleriet, Stockholm