380. Lennart Jirlow, Vid växthuset i Provence

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LENNART JIRLOW
1936-2020
Vid växthuset i Provence
Signerad Jirlow. Olja på duk, 97 x 130 cm

PROVENIENS
Inköpt direkt av konstnären i hans ateljé i La Roquette-sur-Siagne, Provence, 1998/99.

Lennart Jirlows bilder sjunger av färger och liv. Inspirationen finner han helt enkelt i livet som pågår runtomkring honom och de olika människotyperna finner han på de caféer och restauranger han besöker i Paris. Lennart Jirlow bjuder oss betraktare på en resa genom det franska livet. I de prunkande trädgårdarna, på städernas gator och torg, på restaurangerna och caféerna låter han oss alla vara en del av det härligt inspirerande "La belle vie!".

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se