286. Dina Kuhn, skulptur, Wien omkring 1925

Objektsbeskrivning
BERNHARDINA (DINA) KUHN, skulptur, Kunstkeramische Werkstätte Dina Kuhn, Österrike omkring 1925, lergods, i form av ett manshuvud, glaserad i gulbrunt, signerad i godset DK, höjd 43 cm; mindre nagg

HISTORIK
Dina Kuhn är känd för att vara en av de ledande kvinnliga keramikerna under tidigt 1900-tal i Wien tillsammans med Vally Wieselthier, Hilde Jesser, Susi Singer och Erna Kopriva. Tränad under Josef Hoffman och Michael Powolny på Kunstgewerbeschule i Wien. Hon kom att formge kermik för Wierner Werkstätte fram till 1923 då hon grundade sin egen studio tillsammans med Emanuel Iskra. Hon kom att ställa ut bl.a. på Parisutställningen 1925.