27. Josef Frank stolar modell 970

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, stolar, 8 st., Svenskt Tenn, modellnummer 970, sannolikt 1940-50-tal, mahogny, sitsarna klädd i skinn med pärlspikning, höjd 92, sitthöjd 45 cm; slitage, en med något avvikande skinnklädsel