257. Vicke Lindstrand, "De fyra vindarna", Orrefors

Objektsbeskrivning
VICKE LINDSTRAND, "De fyra vindarna", vas, Orrefors 1939, optikblåst, graverad och slipad dekor av nakna mans- och kvinnofigurer, fiskar, fåglar, stjärnor, blommor och vindar samt "VÄSTAN, ÖSTAN, SUNNAN, NORDAN", signerad Orrefors . Lindstrand 1273. A5. och gravörsignatur, höjd 26, diameter 24 cm; smärre repor

HISTORIK:

Modellen formgavs av Vicke Lindstrand för Orrefors 1933 och tillverkades i ett fåtal exemplar.