22. Skrivbord, arkitektritat

Objektsbeskrivning
SKRIVBORD, arkitektritat, Sverige 1940-tal, furu med benställning och lister i grönlackerad metall, lös hurt med två hjul, höjd 67, 115 x 61, hurtsen höjd 54, 43 x 52 cm; slitage

HISTORIK
Har tillhört en arkitekt i Lund,