171. Märta Måås-Fjetterström, matta, rölakan

Objektsbeskrivning
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, "Vita rutmattan", dekor av rutor och vågor i blått, rödbrunt, grönt och beige, signerad AB MMF, 295 x 222 cm; fransar saknas, smärre slitage

HISTORIK

Mönstret komponerades 1933.