15. Axel Einar Hjorth, "Skoga", bord, NK 1933

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Skoga", bord, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1933, syrabetsad furu, märkt med metallbricka NK 36367 C 21 7 33 33, höjd 70, 178 x 60 cm; slitage

PROVENIENS
Lusthuset Sorunda