1076. Arne Jacobsen, "Ägget", fåtölj, Fritz Hansen

Objektsbeskrivning
ARNE JACOBSEN, "Ägget ", fåtölj, Fritz Hansen, Danmark 1960-tal, fyrdelad centralfot i aluminium, klädd i brunt skinn, lös svart sittdyna, höjd 106 cm; sittdyna med repa, fläckar och slitage, något torr stoppning

HISTORIK
Köpt av en arkitekt vid 1960-talets början, då beställd med svart sittdyna.