1016. Taklampa, Art noveau, 1900-talets början

Objektsbeskrivning
TAKLAMPA, Art noveau, 1900-talets början, stomme av delvis förgylld mässing, fyra ljusarmar i form av blommor med kronblad av matterat glas, höjd 110, diameter 45 cm; smärre slitage

PROVENIENS
Stopalo