1005. Josef Frank, skåp, Svenskt Tenn, 1930-tal

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, skåp, Svenskt Tenn omkring 1935, körsbär, gångjärn av mässing, överdel med lådor och pardörrar, nederdel med pardörrar, lösa hyllplan bakom dörrarna, nyckel finns, höjd 150, 114 x 55 cm; renoverat

PROVENIENS
Bo och Kerstin Pfannenstill
Skåpet införskaffades runt 1930-talets mitt då Bo och Kerstin Pfannenstill flyttade in i en funkislägenhet i Kolgahuset vid hamnen i Malmö. De inredde sin lägenhet nästan uteslutande med möbler från Svenskt Tenn. Bo Pfannenstills moster var Josef Franks hustru Anna Frank (1880-1957). Sedan i arv till nuvarande ägare.

HISTORIK
Skåpet är sannolikt en specialbeställning för familjen och sattes aldrig i produktion. Bevarade originalritningar finns i Svenskt Tenns arkiv och texten för dessa lyder: "Linneskåp, körsbär 147 x 55 x 112 cm". Det finns två ritningar i arkivet och dessa skiljer sig något endast i måtten.