1002. Josef Frank, skåp, Svenskt Tenn 1940-tal

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, skåp, Svenskt Tenn, modellnummer 522, sannolikt 1930-talets andra hälft, benställning och nykelskylt i mahogny, inredning med lösa hyllor av mahogny, dörrarna och sidorna klädda med tyg och pärlspikning, under tyget finns originaltyg med dekor av polykroma blommor, bakstycket med påskrift i blyerts "Pfannenstill", höjd 153, 110 x 41 cm; tyget äldre men ej original, bruksslitage, tyget på en dörr med klösmärken, smärre fläckar, låset ersatt

PROVENIENS
Bo och Kerstin Pfannenstill
Skåpet införskaffades under 1930-talets andra hälft då Bo och Kerstin Pfannenstill flyttade in i en funkislägenhet i Kolgahuset vid hamnen i Malmö. De inredde sin lägenhet nästan uteslutande med möbler från Svenskt Tenn. Bo Pfannenstills moster var Josef Franks hustru Anna Frank (1880-1957). Sedan i arv till nuvarande ägare.

HISTORIK
Modellen är känd sedan Josef Franks första år i Sverige, men redan under sin tid i Wien ritade Frank liknande skåp för sin firma Haus & Garten. På Hofmobiliendepot finns ett snarlikt skåp som är klätt med textil. Skåpet utfördes både med runda och kvadratiska nyckelskyltar av mahogny.

LITTERATUR
Jämför Marlene Ott-Wodni, Josef frank 1885-1967, Raumgestaltung und Möbeldesign, Böhlau Verlag 2015, bild s. 160 samt s. 262.