1001. Josef Frank, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn

Objektsbeskrivning
JOSEF FRANK, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn 1930-tal, modell 507, mahogny, lös stoppad och klädd sits, klädda armstöd och rygg, höjd 84, sitthöjd 46 cm; träet med slitage, omklädda

PROVENIENS
Bo och Kerstin Pfannenstill
Karmstolarna införskaffades under 1930-talets andra hälft då Bo och Kerstin Pfannenstill flyttade in i en funkislägenhet i Kolgahuset vid hamnen i Malmö. De inredde sin lägenhet nästan uteslutande med möbler från Svenskt Tenn. Bo Pfannenstills moster var Josef Franks hustru Anna Frank (1880-1957). Sedan i arv till nuvarande ägare.