29. Alvar Andersson, soffbord, 1930-tal

Objektsbeskrivning
ALVAR ANDERSSON, soffbord, Hyresgästernas möbelaffär, Stockholm omkring 1930, svartlackerat med tenninläggningar på skivan samt på en dörr, tennskodda fötter, hjulförsedd, höjd 56, diameter 90 cm; mindre skador