90. Poul Volther, "Goliat", fåtöljer, 1 par, Gemla

Objektsbeskrivning
POUL VOLTHER, "Goliat", fåtöljer, 1 par, Gemla Fabriker AB, Diö 1950-tal, modellen formgiven 1953, svartlackerade, lösa dynor klädda i rött och svart tyg, etikettmärkta Gemla, höjd 100 cm; mindre slitage

LITTERATUR: Jämför Dan Gordon, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2013, Nordstedt 2013, s. 165.