9. Piero Fornasetti, vikskärm, Italien 1950-tal

Objektsbeskrivning
PIERO FORNASETTI, "City of cards", vikskärm, 4 delar, Italien 1950-tal, tryckt dekor, den ena sidan med fantasilandskap med hus, spelkort, harlekiner och figurer i 1500-talskläder, den anda sidan med parklandskap och balustrad, rullhjul, höjd 200, total längd 200 cm; skador

LITTERATUR
Jämför Piero Fornasetti, One hundred years of practical madness, Triennale Design Museum 2013, bild s. 54-55