88. Carl Cederholm, soffa, Firma Stil & Form

Objektsbeskrivning
CARL CEDERHOLM, soffa, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal, stoppad dyna och rygg med djuphäftade knappar, klädd i rosa plysch, ben i betsad bok, höjd 82, längd 145, sitthöjd 41 cm; smärre slitage