87. Soffa och fåtölj, 1930-tal

Objektsbeskrivning
SOFFA OCH FÅTÖLJ, organisk form, 1930-40-tal, klädda i blå sammet, ben av björk, soffans höjd 70, längd 165, djup 86 cm, fåtöljens höjd 70 cm, sitthöjd 35 cm; visst slitage