86. Hans Bergström, golvlampa, 1940-50-tal

Objektsbeskrivning
HANS BERGSTRÖM, tillskriven, golvlampa, Ateljé Lyktan, 1940-50-tal, stomme och en skärm lackerade i svart, den andra skärmen i spänd galon, höjd 150 cm; mindre slitage