83. Bodafors, soffbord

Objektsbeskrivning
BODAFORS, soffbord, Swedish Modern, 1940-tal, stomme av björk, oval glasskiva med blästrad dekor, tidningshylla av rotting, rester av stämpel Bodafors SMF, höjd 47, 91 x 56 cm; smärre slitage