71. Westbergs möbler, soffbord, 1950-tal

Objektsbeskrivning
WESTBERGS MÖBLER, soffbord, Tranås 1950-talets mitt, modellnummer 1510, modellen formgiven 1953, oval skiva av mahogny med lös skyddande glasskiva, benställning av bok, beslag av massiv mässing, höjd 56, 120 x 61 cm

HISTORIK: Soffbordet ritades av arkitekterna på Westbergs möbelarkitektkontor och utfördes i jakaranda eller mahogny i skivan medan underredet gjordes i bok. Mahogny försvann dock ganska snart ur produktionen. Modellens höjd var inom standardintervallet i början av 1950-talet, men inom några år kom de svenska soffbordens höjd att sjunka rejält.

LITTERATUR: Jämför Andreas Siesing, Svenska Möbler - folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970, Stockholm 2015, s. 350.