58. Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar, 1 par, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", stolar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, dekor av järnnitar, lösa textilklädda sitsar, höjd 95, sitthöjd 40 cm; visst slitage, repor

HISTORIK: Inköpta av nuvarande ägares morfar 1940.