46. C G Hallberg, bordslampa, 1920-tal

Objektsbeskrivning
ELIS BERGH, tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Stockholm 1920-tal, fot av nysilver och bonad björk, halvklotformad kupa med genombruten dekor av olika stjärnbilder, krönande månskära och stjärna, stämpelmärkt med krönt H, höjd 56 cm; foten med gåvogravyr daterad 1928