45. Axel Einar Hjorth, "Caesar", säng, NK

Objektsbeskrivning
AXEL EINAR HJORTH, "Caesar", säng, Nordiska Kompaniet, modellen formgiven 1928, fanerad i björk, gavlarna och sidorna med skurna detaljer, fötter i form av lejontassar, höjd 95, fotgavel höjd 66, längd 202 x 152 cm, sprickor, mindre skador